Ubezpieczenie majątku firmy

Doskonale wiem jak ciężko w dzisiejszych czasach prowadzi się biznes. Ciągłe zmiany cen, podatków. Ciągłe podwyżki. Czy w takich czasach miałbyś dodatkowe środki na remont budynku lub lokalu? A co, jeśli coś się przytrafi?


Co wchodzi w skład majątku firmy?

Ogólnie rzecz biorąc – wszystko, czego używasz podczas wykonywania swoich obowiązków. Ubezpieczeniem możemy więc ochronić m.in. maszyny i wyposażenie, środki obrotowe, elektronikę, budynki czy lokale. 

  • Maszyny i wyposażenie – wszystkie rzeczy jakie posiadamy w swojej firmie – od biurek i krzeseł, po regały w magazynie, a także urządzenia i maszyny wykorzystywane do prowadzeni firmy (np. wiertarki i szlifierki, tokarki, frezarki, lasery do cięcia, piece, zmywarki, rentgeny itd.).
  • Środki obrotowe – pod tym pojęciem ukrywają się wszystkie towary, jakimi handlujemy. To bardzo ważny składnik ubezpieczenia firmy. Wyobraź sobie sytuację, w której po pożarze sklepu czy magazynu zostajesz bez produktów i z fakturami, które trzeba opłacić. Wtedy pomaga ubezpieczyciel!
  • Elektronika – wszystko, co ma podzespoły elektroniczne, m.in. kasy fiskalne, komputery, telefony, CCTV. Takim ubezpieczeniem chronimy je dodatkowo od uszkodzenia przez pracownika.
  • Budynki i lokale firmowe – wszystkie miejsca, bez których nie mógłbyś prowadzić firmy. Najczęstszymi szkodami są szkody zalaniowe (pęknięta rura) oraz przepięciowe – wtedy potrafi spalić się prawie cała elektronika w firmie. Doświadczyłem tego na własnym przykładzie, kiedy nasz budynek w Zielonkach stanął w płomieniach. To uczucie, którego chyba nigdy nie da się zapomnieć. Stoisz i patrzysz, zastanawiając się, czy zdążą ugasić pożar, czy jesteś w stanie coś uratować z lokalu. U mnie na szczęście nie skończyło się to bardzo źle. Tydzień zajęło nam doprowadzenie naszego biura do porządku i jego ponowne otwarcie. Za szybki remont zapłaciła firma ubezpieczeniowa, a ja mogłem dalej prowadzić swoją firmę.